Akcesoria

Rybki, gryzonie i gady – jakie zwierzątka domowe warto wybrać?

Zwierzątka domowe bezpieczne dla dziecka

Powierzenie dziecku odpowiedzialności za życie innego stworzenia nauczy je rozsądnego zachowania, opiekuńczości i empatii. Może jednak być czasem wymagające, dlatego zanim wybierzemy się do sklepu zoologicznego, warto zastanowić się nad konsekwencjami.

Chomik

Te małe, futerkowe zwierzaki są świetnym „startowym” pupilem dla dziecka. Należy je trzymać w akwariach, możliwie przestronnych i zapewnić im możliwość ruchu (kołowrotki, tunele). Do obowiązków młodego właściciela powinno należeć regularne żywienie, dobór przedmiotów do ostrzenia zębów gryzonia (pudełka, karton, miękkie drewno), dbanie o dostarczanie i wymiana wody w poidełku oraz czyszczenie akwarium i wymiana ściółki. W tym ostatnim przypadku pilnujmy by chomik był bezpiecznie schowany w mniejszym pudełku, ponieważ lubi uciec i schować się w zakamarkach domu.

Inne gryzonie

Postępowanie z myszami, szczurami czy myszoskoczkami jest podobne, nie są to zwierzęta wymagające zbyt wiele w kategorii pożywienia, należy jednak pilnować by miało czysto w klatkach i chronić je przed przegrzaniem. Nie zalecamy ich rozmnażania – robią to w zastraszającym tempie, jeśli mają zapewnione odpowiednią ilość pożywienia. Nie należy się również do nich zbytnio przyzwyczajać, ponieważ żyją do dwóch-trzech lat (dłużej w przypadku szczurów).

Gady

Niektóre dzieci mogą zdawać się przestraszone gadami, ale w sprzedaży nie znajdują się gatunki niebezpieczne, a ze względu na ich dość ospałą naturę są one dobrym kompanem. Podstawowym kryterium przy doborze tych zwierząt jest zorientowanie się co do środowiska w którym żyją. Wodne, takie jak niektóre żółwie i węże będą wymagały zaopatrzenia w pompy filtrujące i szczelne akwaria. Do obowiązków dziecka będzie wówczas należała wymiana wody. Te ceniące suche warunki potrzebują zazwyczaj podsypki piaskowej lub żwirowej, która również musi być regularnie wymieniana. Pamiętajmy o skonstruowaniu gałęzi i podniesionych elementów, na których stałocieplni będą mogli łapać promienie słoneczne. Gady żyją w ciepłym klimacie, więc należy pouczyć dziecko co do utrzymywania temperatury wokół akwarium. Dla mięsożernych okazów należy wziąć na siebie obowiązek dostarczania pokarmu, zwłaszcza dla tych gustujących w gryzoniach.

Rybki

Zabawa w hodowanie rybek może przerodzić się w wielką fascynację, dlatego przed zakupieniem pierwszego okazu musimy mocno się zastanowić. Z drugiej strony, pięknie podświetlone i buchające życiem akwarium będzie prawdziwą dumą dla każdego dziecka. Do obowiązków dziecka powinno należeć regularne karmienie rybek, i wymiana wody, a także kontrola sprzętu natleniającego. Z czasem dziecko na pewno samo zacznie interesować się nowymi gatunkami, więc do zajęć dojdzie mu dobieranie odpowiedniego „składu osobowego”. Tylko uważaj, ponieważ prośbom o nowe, wielkie akwarium może nie być końca.