Zabawki

Gry edukacyjne planszowe dla najmłodszych

Gry edukacyjne planszowe dla najmłodszych

Rodzice małych dzieci w wieku od 3-5/6 lat zadają sobie niejednokrotnie pytanie o to, jakie zabawki powinni dostarczać swoim pociechom, by pobudzić ich rozwój. Odwiedzając takie miejsca jak sklep z grami i zabawkami dziecięcymi, stają często bezradni, przed regałami wypełnionymi tego typu akcesoriami. Nie zawsze mają oni szansę, dopytać sprzedawcę o to, który wybór byłby najtrafniejszy. W niniejszym artykule, postaramy się podpowiedzieć, na jakiego rodzaju zabawki i gry edukacyjne dla najmłodszych, powinni zwrócić swoją uwagę rodzice dzieci najmłodszych.

Gry dla dzieci w wieku 3-6 lat

Najbardziej polecane dla dzieci w wieku między 3 a 5/6 lat, są gry edukacyjne planszowe. Z dostępnych zaś zabawek edukacyjnych, poleca się głównie puzzle. Dla dzieci w wieku 3 lat, najlepsze są puzzle 6-12 częściowe. Nasze starsze pociechy między 4-6 rokiem życia, powinny zaś swobodnie poradzić sobie z układankami składającymi się z 40 a nawet 100 elementów. Puzzle, w roli zabawek edukacyjnych, dostarczają dzieciom cennych informacji dotyczących różnic w kształtach. Uczą też logicznego myślenia. Pobudzają dziecięcą wyobraźnię i spostrzegawczość oraz ćwiczą cierpliwość. Wzmagają też procesy myślowe. Jest to świetny trening umysłu dla dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie czytać, pisać ani liczyć.

Gry edukacyjne dla najmłodszych

Gry edukacyjne, jakie są zaś zalecane dla maluchów w wieku między 3 a 5/6lat, to gry planszowe. Najlepiej wybierać takie, które składają się z bardziej pomysłowych pionków niż te tradycyjne. Chodzi, bowiem o to, by maluch zainteresował się grą. Dlatego też, producenci tego rodzaju gier, zatroszczyli się o to, aby przybierały one jak najbardziej atrakcyjne formy. Najczęściej są to postacie: uśmiechniętych zwierzątek np. żabki lub ulubionych postaci z bajek np. Kajko i Kokosz. Aby jeszcze bardziej urozmaicić dziecku zabawę, niektóre gry planszowe dla najmłodszych, posiadają równie ciekawe pod kątem formy plansze. Przybierają one postać kolorowych okręgów, prostokątów lub układa się je z grubych kart. W tym ostatnim przypadku, plansza to również element gry.

Edukacja przez gry

Gry planszowe edukacyjne dla dzieci najmłodszych, polegają głównie na przesuwaniu pionków – postaci o określoną ilość pól. Niektóre z nich, zostały również tak pomyślane, by dziecko w trakcie zabawy, miało do wykonania jakieś proste zadanie. Jeśli tak nie jest, rodzice mogą sami wprowadzić taką regułę, wykorzystując, jako dodatkowe zadanie do wykonania wymienienie jakiś słów (to dla dzieci 3-letnich) lub określonych nazw: przedmiotów, kolorów, kształtów (to dla dzieci 4-6letnich). Tego rodzaju gry planszowe łączą w sobie kilka różnych funkcjonalności. Po pierwsze: bawią. Po drugie: uczą zrozumienia konsekwencji pewnych podejmowanych przez siebie czynów. Po trzecie: rozwijają: spostrzegawczość, pamięć i myślenie logiczne. Są one też dobrym pierwszym ćwiczeniem na wykształcenie pojęcia: zdrowa rywalizacja.

Jeśli więc Drogi Rodzicu, zamierzasz odwiedzić w najbliższym czasie sklep z grami czy zabawkami dla malucha w wieku 3-6 lat, to weź pod uwagę nasze wskazówki. Mogą stać się one dla Ciebie, bardzo cennym źródłem w czasie podjęcia trafnej decyzji. Życzymy przemyślanych zakupów.