Dla matkiPokój dziecięcy

Gdy dziecko musi zostać samo w domu bez opieki rodziców

Rodzice robią wszystko, aby ich dzieci były zdrowe, zadowolone i bezpieczne. Oczywiście są sytuacje, w których dziecko musi pozostać w domu same. Bez opieki osób dorosłych nie można zostawiać dzieci do lat 7.  Oczywiście także rodzice starszych dzieci, które muszą pozostawić je same, powinni wykazać się dużą przezornością. Dzieci są bowiem niezwykle pomysłowe. Miejsce, które rodzicom wydaje się w stu procentach bezpieczne, dla dziecka może okazać się niezwykle groźne. Jeżeli nie musisz wychodzić z domu warto też zamówić ubranka dziecięce przez internet.

Jeśli koniecznie musisz wyjść i zostawić dziecko

Rodzice, których sytuacja zmusza do pozostawienia dziecka w domu, powinni przede wszystkim porozmawiać z nim o bezpieczeństwie. Dziecko należy nauczyć, że nie może otwierać drzwi nieznajomym osobom. Rodzice powinni też powiedzieć dziecku, że nie może wyglądać przez okno i korzystać z kuchenki. Przed wyjściem z domu należy zostawić dziecku numer telefonu, pod którym dostępna będzie mama lub tata. Warto też przygotować listę zaufanych osób, do których dziecko może zadzwonić w razie potrzeby. Zanim rodzice wyjdzie z domu powinien schować przedmioty, które stwarzają ryzyko zatrucia czy skaleczenia. Poza zasięgiem dziecka muszą znaleźć się środki chemiczne, zapałki, zapalniczki i lekarstwa.

Przewidź różne sytuacje 

Dzieci do 7. roku życia nie mogą zostać bez opieki dorosłych. W przypadku dzieci starszych wiele zależy od samego dziecka. Są 10-latki bardzo samodzielne i dojrzałe, które pozostawione w domu na godzinę świetnie sobie poradzą. Są też i takie, które sobie nie poradzą. Rodzice powinni spróbować przewidzieć wszystkie sytuacje, które podczas ich nieobecności mogą się wydarzyć. Rodzice powinni też bardzo ostrożnie traktować zapewnianie dziecka/dzieci, że nie narobią żadnych głupstw. Należy liczyć się z tym, że dziecku może przyjść do głowy szalony pomysł, który będzie musiał natychmiast zrealizować.

Czy można pozostawić dziecko bez opieki osób dorosłych? Na pewno nie można zostawić samego malucha nawet, gdy grzecznie śpi w łóżeczku. W pobliżu nawet 10-latka powinien być ktoś dorosły. Co zrobić gdy dziecko nie chce zostać z obcymi?