AkcesoriaUbranka dla dzieci

Rozmiary niemowlęce ubrań dla dziecka

Rozmiary ubrań dla dzieci miewają różne nazwy i symbole, które czasami ciężko jest rozczytać. W tym artykule wyjaśnimy rozmiary dla dziecka, i podpowiemy jakie ubranka kupować niemowlakowi. Jeśli szykujesz wyprawkę dla dziecka, lub zamierzasz kupić prezent dla niemowlaka, ten wpis pomoże Ci dobrać odpowiednie rozmiary.

Rozmiarówka niemowlaka na ubrankach

Rozmiary ubrań dla noworodka mają inne numeracje niż odzież dla dorosłych. W przypadku ubrań dla dorosłych mamy do czynienia z rozmiarami S, M, L które odnoszą się do naszej postury. Rozmiary niemowlęce odnoszą się natomiast do wzrostu dziecka. W ten sposób możemy dopasować ubranka do wzrostu oraz wieku malucha.

Dziecko w pierwszym roku życia zmienia rozmiar aż pięć razy. Na początku kupujemy ubrania dla noworodka w rozmiarze 56. Po miesiącu będziemy już potrzebować rozmiaru 62. Zazwyczaj po pierwszych trzech miesiącach szykujemy już nowe ubranka na rozmiar 68. Kiedy dziecko kończy pół roku kolejnym rozmiarem jest 74. Zazwyczaj po 9 miesiącach możemy już śmiało kupować kolejne ciuszki na rozmiar 80. Gdy maluch kończy roczek, po raz kolejny zmieniamy rozmiar. Dla dziecka w wieku 12 miesięcy odpowiedni rozmiar to 86.

Czy zakładać skarpetki niemowlakowi

Skarpetki niemowlęce mają inne rozmiary, ale podobnie jak w przypadku ubrań, skarpetki możemy odnieść do wieku malucha. Skarpetki niemowlęce zapewniają dziecku ciepło, i warto przygotować je w wyprawce. Jeśli w domu jest ciepło, maluch może śmiało pozostać bez skarpetek. Jednak wychodząc z dzieckiem na spacer dobrze jest ubrać mu skarpetki.

Dla dziecka 0-3 miesiące wybieramy rozmiar skarpetek niemowlęcych 11/13. Odpowiada on stopie o długości 7-9 cm. Kolejnym rozmiarem jest 14/16 dla dziecka w wieku 3-6 miesięcy. Dla malucha w wieku 9 miesięcy kupujemy skarpetki 17/19. Kolejny rozmiar skarpetek dla rocznego dziecka to 20/22. Rozmiar skarpetek 22/24 jaki wiek – to już kolejny rozmiar, który sprawdzi się dla półtorarocznego dziecka.

Rozmiary niemowlęce czapek

Czapki dla niemowląt miewają różne nazewnictwo rozmiarów. Najczęściej spotykamy się albo z rozmiarem ogólnym dotyczącym wzrostu. Takie rozmiary mają ubranka Pinokio, kupując czapkę dla noworodka wybieramy rozmiar 56 tak jak pozostałych ubranek. Inną bardzo popularną rozmiarówką jest obwód głowy. Obwód głowy niemowlaka podpowiada nam jaką czapkę dla noworodka kupić.

Obwód głowy noworodka możemy również dopasować do wieku. Pierwsza czapka dla dziecka będzie miała obwód 34. Kolejne czapki niemowlęce mają rozmiar 36, 38, 40 i 42. Dziecko zmienia rozmiar czapki średnio co trzy miesiące, a więc podobnie jak i innych ubranek. Grubość czapki musimy dopasować do pory roku. Inną czapkę ubierzemy dziecku wiosną, a inną czapkę kupimy na zimę.

Buciki niechodki dla niemowlaka

Buciki dla noworodka pełnią rolę dekoracyjną. Są również dodatkowym ociepleniem na stopę dziecka. Najczęściej buciki niechodki kupujemy do Chrztu. Wówczas są one podkreśleniem eleganckiej stylizacji dziecka. Buciki niemowlęce mają różne rozmiary, ale kupując je dla dziecka powinniśmy wymierzyć stopę dziecka. Posłuży nam do tego miękka miarka, którą odmierzymy odległość od pięty do dużego paluszka. Kupując buciki zawsze pamiętaj o zapasie w buciku.