Pokój dziecięcy

Rzeczy, których nie może zabraknąć w pokoju dziecięcym

Co powinno znaleźć się w pokoju dziecięcym

Pojawienie się w naszym domu nowego, małego mieszkańca to nie tylko wspaniałe doświadczenie, ale również nie lada wyzwanie. Urządzeniem pokoju dla dziecka zazwyczaj zajmujemy się jeszcze przed jego narodzinami, aby przed jego przyjściem na świat wszystko było już dopięte na ostatni guzik.

Łóżeczko

Każdemu z nas najlepiej śpi się we własnym łóżku. Dlatego często pierwszą rzeczą jaką kupujemy do pokoju dziecięcego jest właśnie łóżeczko. W pierwszych miesiącach życia noworodek i tak mieszka z rodzicami w sypialni, więc wybierzmy model, który bez problemu zmieści się w tym pokoju. Bardzo ważna jest funkcjonalność łóżeczka – świetnym rozwiązaniem jest regulowana wysokość dna. Dzięki temu będziemy mogli ją swobodnie zmieniać, a nasz kręgosłup nie zamieni się w miejsce bólu od nieustannego schylania. Wybierając łóżeczko najlepiej zdecydować się na model, z którego dziecko będzie mogło korzystać co najmniej przez 2-3 lata. Większą wygodę zapewnią wersję z opuszczanymi bokami, które można nawet całkowicie zdemontować.

Przewijak i komoda

Dzieci wymagają sporo uwagi, dlatego najpotrzebniejsze rzeczy warto mieć zawsze pod ręką. Żaden rodzic nie wyobraża sobie zostawienia dziecka na przewijaku i szukania posypek w pokoju obok. Dlatego w pokoju dziecięcym obowiązkowo powinna znaleźć się komoda (szafka, regał) do przechowywania kosmetyków, pieluch oraz ubranek. Przyda nam się także przewijak – jeżeli jednak nie mamy w pokoju zbyt dużo miejsca, to nie warto go tam na siłę upychać. Dostępne są bowiem przewijaki, które można położyć na łóżeczku lub na komodzie, a potem schować. Warto wstawić także do pokoju szczelnie zamykany kosz na pieluchy oraz w miarę możliwości fotel, w którym mama będzie mogła spokojnie nakarmić malucha.

Zabawki

Dzieci już od pierwszych dni życia poznają świat, dlatego warto zadbać, aby maluch mógł w swoim pokoju rozwijać zmysły. Przyjęło się, że dla chłopców pokoje maluje się na niebiesko, a dla dziewczynek na różowo. Są to jednak tylko utarte schematy i nic nie stoi na przeszkodzie, aby je w ciekawy sposób przełamać. Nawet jeżeli nie mamy zdolności malarskich, to do urozmaicenia ścian możemy użyć gotowych szablonów malarskich. Dzięki nim na ścianach możemy umieścić dowolne wzory, które od najmłodszych lat będą pobudzać wyobraźnię dziecka. W pokoju dziecięcym nie powinno także zabraknąć zabawek. Zwracajmy jednak szczególną uwagę, czy są one dostosowane do wieku dziecka i nie zagrażają jego bezpieczeństwu.