Pokój dziecięcy

Minimalizm w pokoju dziecka – jak urządzić pokój dziecka

Jak urządzić pokój dziecka w stylu minimalistycznym

Z czym kojarzy nam się pokój dziecka? Z mnóstwem zabawek, kredkami, obrazkami, ozdobami, kolorami i zwykle także z bałaganem. Z pewnością niewielu z nas rozważałoby urządzenie pokoju dziecinnego w oszczędnym i chłodnym stylu minimalistycznym, który wydaje się być przeciwieństwem naszych wyobrażeń. A jednak, styl minimalistyczny znalazł zastosowanie także tam, gdzie wielu by się go nie spodziewało – w pokojach dziecinnych.

Założenia minimalizmu

To przede wszystkim oszczędność, funkcjonalność i prostota. Nie znajdziemy tutaj misternych ornamentów, detali, zbędnych ozdób, a także oryginalnych i niestandardowych rozwiązań. Dominują podstawowe geometryczne kształty: koła, kwadraty, prostokąty i trójkąty. Znajdziemy tutaj gładkie powierzchnie i często także kontrastujące kolory. Minimalizm świetnie sprawdza się we wnętrzach nowoczesnych, ale także w niewielkich pomieszczeniach.

Minimalistyczny pokój dla dziecka

Minimalizm możemy zastosować w pokoju zamieszkiwanym przez dzieci w każdym wieku: od pokoju niemowlaka, przez przedszkolaka, dziecko wieku szkolnym oraz nastolatka. W zależności od wieku naszej pociechy, jej pokój  będzie różnił się konkretnymi szczegółami, jednak motyw przewodni pozostanie ten sam: oszczędność.

Jak wygląda minimalistyczny pokój dla dziecka

Znajdziemy w nim tylko to, co niezbędne: łóżko, biurko oraz odpowiednie krzesło, niezbędne meble: szafę i szafki. Dominują tu gładkie powierzchnie w stonowanych jasnych kolorach, które często przełamywane są elementami w kontrastujących intensywnych barwach; błękicie, czerwieni, żółci. Nie znajdziemy tutaj zakurzonych bibelotów i innych wszechobecnych ozdób, co nie oznacza jednak, ze pokój taki pozbawiony jest życia i dziecinnych akcentów.

Minimalizm w urządzaniu pokoju dziecinnego z pewnością ułatwi jego młodemu lokatorowi sprzątanie, a także stworzy dobre warunki do nauki i odpoczynku, nie działając na zmysły żadnymi rozpraszającymi elementami.

Czytaj też Jak ubrać dziecko do snu.