Pokój dziecięcyUbranka dla dzieci

Bezpieczny i zdrowy sen dziecka – jak ubrać dziecko do snu

Sen niemowlęcia ma ogromny wypływ na jego rozwój i budowanie odporności. Dlatego rodzice powinni zapewnić dziecku w pierwszych miesiącach życia, ale także później, optymalne warunki do snu, jeżeli chodzi o jego zdrowie i bezpieczeństwo.

Jak ubierać dziecko i przygotować sypialnię?

Najważniejszą kwestią jest nieprzegrzewanie sypialni. Najlepsza temperatura w domu to około 22 stopni Celsjusza. Jeżeli jest więcej, dziecko będzie się przegrzewać nie tylko bawiąc się i biegając w dzień, ale także w nocy w śpiworku. Należy więc regulować tę kwestię. Sypialnia niemowlaka powinna być porządnie wywietrzona przed snem, zaś w lecie maluch może spać nawet przy uchylonym oknie, na przykład w czapeczce, ale wszystko zależy od temperatury. Jeżeli jest upał, nawet w nocy czapeczka nie powinna być nakładana. Zobacz też na czym polega Minimalizm w pokoju dziecka.

Pajacyk czy kaftanik?

Można przyjąć zasadę, że ubieramy dziecko zarówno na dzień jak i na noc w jedną warstwę więcej niż siebie. W chłodniejsze miesiące można pod pajacyk założyć więc cienki kaftanik niemowlęcy. Trzeba pamiętać, że to przecież nie jedyne elementy, które będą ochraniały dziecko przed wychłodzeniem. Rodzic powinien także4 nabrać bardzo praktycznego zwyczaju sprawdzania w czasie snu malucha, czy nie jest mu a gorąco, a wystarczy w tym celu włożyć palce po ubranko przy szyjce malucha. Jeżeli będzie gorące lub spocone, to zdecydowanie niemowlę ma na sobie zbyt wiele warstw. Jeżeli nie chcemy malucha przebierać kiedy już śpi, należy lekko uchylić okno. Przegrzewanie malucha jest bardzo niewskazane, ponieważ prowadzi do chorób. Kolejnym razem należy ubrać malucha tak, by nie było mu za gorąco. Zobacz ubranka dziecięce.

Bezpieczny sen dziecka

Kluczowe jest także bezpieczeństwo snu. Niestety zdarza się wciąż wiele przypadków śmierci łóżeczkowej i udowodniono jej związek z tym, co znajduje się w łóżeczku dziecka. Nie wolno nakrywać go kołderką. Bezpieczny jest zaś śpiworek. Zbędne są też poduszki, kocyki i zabawki, którymi dziecko mogłoby zakryć sobie drogi oddechowe. W łóżeczku nie powinno być więc nic więcej oprócz śpiworka. Poduszka to także opcja dopiero na dalszy czas.