Pokój dziecięcy

Bezpieczny dom dla najmłodszych

Bezpieczny dom dla najmłodszych

Dziecko to wielki skarb dla każdego rodzica, dlatego też ten powinien dbać o jego pełne bezpieczeństwo. Wiele pośród zagrożeń czai się na nasze małe pociechy wewnątrz domów. Z tego względu warto jest go zabezpieczyć, mając na uwadze wiele aspektów.

Podstawowe kwestie

Aby nasz dom był bezpieczny dla jego najmłodszych mieszkańców, nie możemy zapominać o takich kwestiach jak zabezpieczenie gniazdek elektrycznych. Możemy tego dokonać za pomocą specjalnych zatyczek do gniazdek w miejscach, gdzie nasze dziecko przebywa zdecydowanie najczęściej. Istotne jest też ograniczenie dostępu do kabli i sprzętów agd i rtv. Powinniśmy postarać się również o to, aby wszystkie meble w naszym domu były w pełni sprawne, a na wszystkie niebezpieczne ich kanty założyć specjalne nakładki. Kolejny priorytet to uniemożliwienie otwierania okien przez naszych maluchów – dostęp do nich powinien być maksymalnie ograniczony. Podobnie z drzwiami, którymi nasze maluchu mogą się przytrzasnąć – tutaj mogą nam pomóc specjalne kliny. Jeśli w naszym mieszkaniu znajdują się schody, konieczne jest wyposażenie ich w szczelne barierki i wygodne oparcia. Aranżując stoły w całym domu powinniśmy zrezygnować z obrusów, które dzieci ściągają na siebie nader często oraz trutek i środków owadobójczych, które rozsypujemy na podłodze.

 

Bezpieczna kuchnia i łazienka

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, w których czai się najwięcej niebezpieczeństw. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na ograniczenie dostępu dziecka do gorącego piekarnika. Jeśli mamy taką możliwość, to doskonałym rozwiązaniem może być zakup urządzenia z frontem, który jest zawsze chłodny. Istotne jest również zabezpieczenie szafek ze sztućcami i lekami, które powinny znajdować się na niedostępnej dla naszego dziecka wysokości. W przypadku łazienki mogą to być różnego rodzaju detergenty, często bardzo groźne dla zdrowia każdego z nas. W łazience warto zdecydować się również na specjalne maty antypoślizgowe, które rozmieścimy na nierzadko śliskiej podłodze, a także w wannie w trakcie kąpieli. Pamiętajmy również o tym, aby nigdy nie zostawiać podłączonych do kontaktu urządzeń takich jak suszarka do włosów czy golarka elektryczna.

 

Groźna roślinność

Najmłodsi mieszkańcy naszego domu często nie wahają się przed ugryzieniem i zjedzeniem jakiegokolwiek elementu, wyjątkowo kuszące są dla nich liście i kwiaty. Mając na uwadze pełne bezpieczeństwo naszych maluchów, powinniśmy unikać umieszczania w naszych wnętrzach trujących odmian roślin takich jak bluszcze, azalie, filodendrony, begonie czy dieffenbachie.