Pokój dziecięcy

Wiosna: pora na przemeblowanie dziecięcego pokoju?

Wiosna to idealna pora na przemeblowanie dziecięcego pokoju

Wiosna często sprzyja wiosennym porządkom. W tej sytuacji warto się zastanowić, czy nie zadbać także o porządek w pokoju dziecka. Niekoniecznie może to być tylko wytarcie kurzów, ale także przemeblowanie. Dlaczego warto na nie postawić?

 

Przemeblowanie praktyczne i wygodne

Warto zadbać o to, by przestrzeń w pokoju dziecka była zaaranżowana nie tylko praktycznie, ale przede wszystkim wygodnie. Nie zapominajmy przecież, że mówimy o miejscu, w którym dziecko nie tylko odpoczywa, ale również uczy się i bawi. Powinno więc być urządzone funkcjonalnie, bezpiecznie i w zgodzie z indywidualnymi upodobaniami malucha. Ideałem byłoby, gdyby mogło samodzielnie wybrać część akcesoriów, chociaż zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku. W końcu nie chodzi o to, by dziecko rozpuścić. Rodzice powinni natomiast pamiętać o tym, by krzesełko i burko dobrać mu tak, by zneutralizować negatywne dla kręgosłupa skutki wielogodzinnego siedzenia przy komputerze bądź nad lekcjami. Ustawiając je możliwie jak najbliżej okna, umożliwia się efektywne i długie wykorzystywanie światła dziennego.

 

Pokoik dziecka

Z kolei żarówki o maksymalnej mocy należy wybrać, żeby na wzroku dziecka nie odbiły się negatywnie wieczory spędzone przed komputerem. Nie zaszkodzi postawić na biurku małą lampkę, zawierającą w sobie możliwość regulacji ustawienia. Warto zastanowić się nad tym, czy nie zastąpić zasłon i firanek roletami, które są w końcu dostępne w różnych kolorystycznych wersjach. W ten sposób w otoczeniu dziecka minimalizuje się obecność nieprzyjemnych żyjątek. To dobre rozwiązanie nawet jeśli nie ma ono zdiagnozowanego uczulenia na roztocza.

 

Dodatki, akcesoria, kwiaty

Mały dywanik na podłodze też ułatwi życie, bo można go w każdej chwili można go łatwo zwinąć bądź odkurzyć. Fajnie byłoby, gdyby w dziecięcym pokoju zagościły kwiatowe motywy, ale niekoniecznie tylko w postaci żywych kwiatów. Kwiatowe motywy mogą pojawić się na zasłonkach czy ramkach do zdjęć. Dobrym urozmaiceniem mogą być również kolorowe doniczki. Osobiście polecam białe meble. Jeżeli chodzi o ściany lub tekstylia, to dobrym rozwiązaniem mogą się okazać barwy jasne i pastelowe. Nie tylko powiększają one pokój optycznie, ale przede wszystkim go rozjaśniają. Na poduszkach czy dekoracjach mogą się natomiast pojawić kolory bardziej żywe, czyli czerwień, zieleń, róż, żółć czy fiolet. Tak urządzona przestrzeń może się okazać idealna dla dziecka, chociaż to tak naprawdę kwestia pomysłu i możliwości. Niewykluczone, że ktoś będzie miał lepsze koncepcje.