Dla matkiKosmetyki

Sprawdzone sposoby na ukąszenia – co dziecko może przynieść z lasu

Podczas wiosennego spaceru malucha mogą pogryźć owady. Oto kilka sposobów na ukąszenia. Ukoją one ból, zmniejszą świąd i opuchliznę. W przypadku malców zmniejszenie świądu jest bardzo ważne, bo gdy malec będzie drapał ugryzione miejsce, może łatwo dojść do zainfekowania skóry.

Na komary, kleszcze, meszki 

Bliskie spotkanie z tymi owadami nie należy do przyjemnych. Z reguły pozostaje po nich swędzący ślad, czasem także bolesna ranka. Szczególnie groźne są kleszcze, gdyż przenoszą boreliozę. Po spacerze koniecznie należy dokładnie obejrzeć ciało i ewentualnie jak najszybciej wyciągnąć (przy pomocy na przykład pęsety) pajęczaka. Aby zniechęcić owady do żądlenia, warto stosować odstraszające je preparaty. Warto też mieć ze sobą preparaty, które przyniosą ulgę po ukąszeniu. Na dolegliwości spowodowane ukąszeniami przez pszczoły, osy czy komary można stosować także wypróbowane przez babcie domowe sposoby. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

Chłodne okłady 

Zmniejszą dolegliwości po ugryzieniu os, pszczół i mrówek. Chłodny okład można zrobić z owiniętych folią i suchym ręcznikiem kostek lodu. Zimnego okładu z kostek lodu nigdy nie należy przykładać bezpośrednio do skóry. Grozi to jej odmrożeniem! Zimny okład można trzymać nie dłużej niż 3 minuty.

Cytryna 

Jest bardzo pomocna na ukąszenia komara. Łagodzi związany z ukąszeniem tego owada świąd. Co 5-10 minut należy smarować skórę wokół bąbla sokiem wyciśniętym z połówki cytryny.

Sok z cebuli 

Sok z cebuli  doskonale neutralizuje jad os. Można go stosować także wtedy, gdy dziecko zostanie ugryzione przez pszczołę. Sok z cebuli zmniejsza ból i opuchliznę, które są skutkiem ukąszenia przez pszczołę. Po ukąszeniu w pierwszej kolejności należy usunąć żądło przy pomocy pęsety. Po jego usunięciu należy przyłożyć do skóry przekrojoną połówkę cebuli. Po 5 minutach należy ją zdjąć.

Przyjemność z wiosennego czy letniego spaceru z dzieckiem mogą popsuć ukąszenia owadów. Domowe sposoby na ukąszenia szybko przynoszą ulgę. Działają skutecznie.

 

 

Czytaj też: