Ubranka dla dzieci

Jak odpowiednio ubrać dziecko do snu?

Z pewnością niejedna mama czy tata zastanawia się, jak ubierać dziecko do snu. Szczególnie debiutujący rodzice nowo narodzonego dziecka mają mnóstwo wątpliwości w tym temacie. Jednak i rodziciele z większym stażem mogą się wahać, jak to zrobić prawidłowo.

Jak ubrać dziecko do łóżka

Najważniejsze, aby malucha nie przegrzać, nie ma nic gorszego niż spocenie się, co znacznie zaburzy jakość drzemki i nawet może ją przerwać. Z kolei zbyt lekkie odzienie, także będzie niekomfortowe i dzidziuś nie będzie mógł zasnąć. Dlatego też ważna jest odpowiednia ilość i grubość warstw odzieży do snu. Wszystko zależy też od pory roku i temperatury panującej w pokoju, w którym bobas śpi. Najkorzystniejsza wynosi 20-22° C, ale zdarza się, że pomieszczenie jest bardziej nagrzane.

Artykuł: Co składa się na podstawową wyprawkę niemowlęcą?

Śpioszki i pajacyki niemowlęce

Wśród części garderoby dla takich dzieciątek mamy przede wszystkim do wyboru body niemowlęce, śpioszki niemowlęce czy pajacyki niemowlęce i skarpetki. Standardowo maluszek do spania powinien mieć założone body niemowlęce bez rękawków i śpioszek niemowlęcy. Można też ubrać skarpetki, jeśli zauważymy, że dzidziuś je lubi lub ich potrzebuje, a także gdy wybrany pajacyk niemowlęcy jest bez stóp. Warto sprawdzić kark pociechy, czy jest ciepły. U noworodków i niemowląt krążenie nie jest jeszcze dobrze wykształcone, więc ciepłota kończyn – dłoni czy stóp nie będzie miarodajna. Gdyby się okazało, że tylna część szyi będzie chłodna, można pod śpioszek niemowlęcy ubrać body z długim rękawem.

Rozmiar ubranek niemowlecych

Oczywiście musimy odpowiednio dobrać wielkość zakładanych ubranek, zwracając uwagę na rozmiary niemowlęce, jakie dokładnie w centymetrach zakłada ich producent. Zbyt ciasna odzież, krępuje ruchy, uciska i jest niewygodna. Z kolei zbyt duża czy luźna może nawet stanowić niebezpieczeństwo i zagrożenie życia.